Zaloguj

Aktualności

26
listopad


2023-11-23
Muzyczna pocztówka z Warszawy. Udział bezpłatny.
Finał projektu i premiera płyty winylowej z utworami o Warszawie.

Spotkanie muzyczne dla rodzin pt. Przeszłość uchwycona staje się częścią teraźniejszości. Historia nośników dźwięku. Wydarzenie będzie odpowiedzią na pytania: Co było pierwsze, płyta czy walec? Czym różni się płyta szelakowa od winylowej? Czy patefon to gramofon? Jak to wyglądało kiedyś? Od czego się zaczęło?

Uczestnicy spotkania poznają historię zapisu dźwięku i jego nośników - jak zmieniały się na przestrzeni lat. Będą mieli możliwość zobaczyć pokaz przedwojennych gramofonów, a także posłuchać muzyki z tamtych czasów.

Gramofony w ostatnich latach zyskują na popularności, ale warto pamiętać, że ich historia sięga daleko wstecz, aż do XIX wieku. Wydarzenie pozwoli powrócić na chwile do przeszłości, przeżyć wspaniałe doświadczenie, zanurzyć się w historii muzyki i zrozumieć, jak nośniki dźwięku wpłynęły na naszą kulturę. Podczas wydarzenia prześledzimy ewolucję nośników dźwięku od tzw. walca Edisona, przez płytę szelakową, płytę patefonową, taśmę magnetyczną, aż do, przeżywającej obecnie renesans, płyty winylowej! Przenieść się w czasie pomogą nam dwa gramofony korbowe. Tubowy z początku XX wieku i nowszy, biurkowy z lat trzydziestych. Jest to wspaniała okazja do bliższego spotkania z historią oraz zapoznania się z magiczną mocą muzyki zaklętej w rowkach płyt gramofonowych.

Po spotkaniu nastąpi, otwarty dla szerokiej publiczności, finał projektu, czyli premiera czterech utworów przygotowanych przez uczestników zajęć muzycznych oraz miniwystawa pocztówek przygotowanych przez uczestników zajęć plastycznych.

Wydarzenie zakończy pokaz filmu dokumentalnego Czarne Złoto Warszawy. To produkcja  ukazująca zjawisko warszawskiej kultury winylowej, z perspektywy ludzi, bez których nie mogłaby ona zaistnieć – antykwariuszy, sprzedawców i właścicieli stołecznych sklepów płytowych. Każdy z bohaterów i bohaterek filmu łączy pasję kolekcjonerską z pracą, dzięki czemu warszawska „mapa skarbów” jest różnorodna i wyjątkowa. To właśnie ludzie tworzący te stołeczne antykwariaty, sklepy czy targi budują lokalną kulturę winylową, dlatego właśnie im poświęcony jest film Czarne Złoto Warszawy. Film portretuje wybrane osobistości warszawskiej kultury winylowej. Przedstawia początki ich muzycznej i kolekcjonerskiej pasji, sięga do historii stołecznej kultury muzycznej. Widz ma możliwość odwiedzenia wybranych sklepów płytowych (m.in.: Asfalt Shop, Antykwariat Tamka, Art Reco, Hey Joe, Winyl Market), a także jednej z dwóch warszawskich tłoczni płyt winylowych (Kuroneko Manufacture). Film obrazuje także współczesny muzyczny krajobraz Warszawy, w dobie wielkiego powrotu płyty winylowej i stale rosnącego zainteresowania nią wśród miłośników muzyki. Czarne Złoto Warszawy jest pierwszym elementem większego projektu mającego na celu ukazanie najciekawszych zjawisk związanych z kulturą winylową Mazowsza.

Film powstał w ramach działań Czytelni Słów i Dźwięków Elektra, działającej przy Mazowieckim Instytucie Kultury. Ścieżka dźwiękowa do filmu została wydana na płycie winylowe w nakładzie ściśle limitowanym.

Reżyseria: Aleksandar Ćirlić.

 

W programie:

  • godz. 11.00
    Spotkanie muzyczne pt. Przeszłość uchwycona staje się częścią teraźniejszości. Historia nośników dźwięku. Prowadzący: Aleksandar Ćirlić
  • godz. 12.00
    Premiera czterech piosenek wydanych na winylowych pocztówkach dźwiękowych oraz wystawa kolaży.
    Pokaz filmu pt. Czarne Złoto Warszawy w reż. Aleksandar Ćirlić

 

 

26 listopada 2023, niedziela, godz. 11.00 i 12.00

Udział bezpłatny.  Liczba miejsc ograniczona. Zapisy telefoniczne: 22 6798469, 22 7438710

 

Zdjęcia: Grzegorz Hospod

Muzyka: Jakub Buchner

Zapraszamy osoby od 7 do 99 roku życia.

Partner: Mazowiecki Instytut Kultury

Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.

 

Więcej: https://zacisze.waw.pl/pl/utw-i-seniorzy/aktualnosci/final-projektu-muzyczna-pocztowka-z-warszawy 

 

DOM KULTURY "ZACISZE" W DZIELNICY TARGÓWEK M.ST.WARSZAWY

ul. Blokowa 1, 03-641 Warszawa
tel. 22 679 84 69, fax 22 743 87 10

 


 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij